+48 785 924 013 biuro@costka.com

Stereotypowe myślenie wskazuje nam, że jedyną możliwością do postawienia solidnej konstrukcji jest postawienie na ciężkie lub nowoczesne materiały. Warto jednak cofnąć się o kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat wstecz i po prostu ulepszyć rozwiązania, które były dostarczane przez naszych przodków. Domy ze słomy po raz kolejny w naszej historii zdobywają coraz większą popularność.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto?
  2. Parametry techniczne
  3. W zgodzie z naturą

Dlaczego warto?

Być może trudno to sobie wyobrazić, ale połączenie gliny oraz słomy wcale nie musi oznaczać siedzenia w mrozie podczas zimowych wieczorów. W bardzo łatwy sposób można zaprojektować całą konstrukcję tak, aby temperatura wewnątrz była naprawdę przyjemna. Dotyczy to nie tylko siarczystych mrozów na początku roku, ale także letnich upałów, których w Polsce mamy coraz więcej każdego roku. Budownictwo naturalne charakteryzuje się bardzo przyjemnym klimatem do życia, przez co także zdobywa uznanie klientów. Ponadto mamy możliwość stworzenia zdecydowanie bardziej kreatywnej i oryginalnej przestrzeni – w końcu materiały naturalne możemy komponować w dowolnym kształcie.

Kwestie techniczne

Wykorzystanie tego typu materiałów wymaga jednak bardzo dokładnego projektu oraz odpowiednich rozwiązań. Taką jest bez wątpienia technologia strawbale. Na początek należy przygotować szkielet budynku, a następnie na fundamenty oraz drewnianą podstawę umieszczamy sprasowaną słomę w postaci kostek. W celu uniknięcia absorbowania wilgoci przez kostki, przed postawieniem ścian nośnych umieszczamy dach. Dodatkowo na ścianach kładziemy tynk – może być on gliniany lub wapienny. Takie domy powstają nie tylko w Polsce, ale również w Skandynawii, która musi liczyć się ze zdecydowanie bardziej surowymi warunkami klimatycznymi.

Ekologiczne budownictwo naturalne – dowiedz się więcej!

W zgodzie z naturą

Troska o środowisko zyskuje na znaczeniu z każdym rokiem, ze względu na coraz bardziej świadome społeczeństwo i nowe pokolenia skupione na podejściu ekologicznym. Bez wątpienia wykorzystanie materiałów w pełni naturalnych wpisuje się w dzisiejsze trendy. Domy ze słomy to idealne połączenie tradycji z nowoczesnością. Z jednej strony stawiamy na w pełni ekologiczne materiały, które nawet po jakimś czasie mogą zostać poddane recyklingowi. Nie rezygnujemy jednak przy tym z dobrodziejstw dzisiejszych czasów, na czele z technologią.