Spis treści
Naturalne tynki wykończeniowe z gliny – ekologia w budownictwie
Producenci z branży budowlanej chcąc realizować założenia terminu, jakim jest zrównoważony rozwój, wprowadzili innowacyjne rozwiązania nie tylko przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego, lecz także cechujące się niezwykłymi właściwościami i jakością. Przykładem są gliniane tynki. Sama glina była wykorzystywana w budownictwie przed wynalezieniem cegły. Materiał ten powrócił w czasach współczesnych w formie m.in. tynków do wnętrz. To, co przekonuje do zastosowania takiego materiału to wolny skład od sztucznych substancji. Ogromną zaletą glinianych tynków jest odporność na działania zarodników grzybowych, pleśni i wilgoci, dzięki czemu każdy właściciel nieruchomości może zabezpieczyć pomieszczenie przed czynnikami chorobotwórczymi.
Tynk naturalny to świetna propozycja dla palaczy, ponieważ materiał ten pochłania dym tytoniowy, sprawiając, że w pomieszczeniu nie będzie śladu po nieprzyjemnym zapachu. Naturalny charakter przekłada się także na szerokie możliwości stosowania omawianego materiału budowlanego na wszystkie pomieszczenia. W dzisiejszych czasach każdy sobie ceni uniwersalność, dlatego ryki gliniane są tak chętnie stosowane w budownictwie.
Tynk wykończeniowy drobnoziarniste
Tynk gliniany wykończeniowy drobnoziarnisty cechuje się uziarnieniem 0-1 mm. To świetna propozycja dla osób, które chcą otrzymać zarówno gładkie powierzchnie, jak i naturalny mikroklimat w pomieszczeniu. Materiał wykończeniowy tego typu można z powodzeniem stosować na tradycyjne ściany murowane, ceglane, a także te wykonane z ceramiki.
Tynk wykończeniowy gruboziarnisty
Gliniane tynki gruboziarniste różnią się od drobnoziarnistych przede wszystkim uziarnieniem. Gruboziarniste mogą się pochwalić większą chropowatością za sprawą ziarnistości kształtującej się na poziomie od 2 do 5 mm. Charakterystyczną cechą po nałożeniu tynku tego typu jest większa chropowatość. Dlatego gruboziarnisty tynk gliniany jest rekomendowany osobom, chcącym estetycznie wzbogacić pomieszczenia za pomocą nieregularnych frakcji.
Tynki gliniane gruboziarniste stosuje się przede wszystkim do warstw zasadniczych tynku, czyli do aplikacji na cegły, boczki, pustaki by uzyskać bazowe podłoże pod tynk wykończeniowy bądź farbę. Tynk ten można pozostawić jako wykończenie charakteryzujące się grubszą struktura do 5mm. Taki tynk możemy również pokryć tynkiem glinianym drobnoziarnistym tak zwanym finiszem, uzyskujemy wtedy delikatniejsze wykończenie i różną naturalną kolorystykę bez konieczności malowania. Taki tynk typu finisz możemy również aplikować na istniejące już tynki, płyty karton gips czy inne typowe materiały stosowane w budownictwie nadając im niepowtarzalny dla innych wykończeń charakter.