Spis treści
Zalety tynku wapiennego – trwałość i uniwersalność
Zalety tynku wapiennego to przede wszystkim jego trwałość i uniwersalność. Mieszanki te mogą być stosowane niemal na każdej mineralnej powierzchni. Tynk wapienny jest solidny, plastyczny, niepalny i paroprzepuszczalny. Posiada wodoodporną strukturę, dzięki czemu możemy używać go także w miejscach narażonych na wilgoć, np. w łazience, garażu, piwnicy. Stanowi świetną ochronę przed pleśnią i grzybami, jednak gdy pomieszczenie jest za bardzo wysuszone, tynk oddaje zgromadzoną wilgoć, nawilżając powietrze. Tynk jest wytrzymały, trwały i odporny na korozję biologiczną.
Tynk wapienny zalety – zdrowie i ekologia
Tynk wapienny to surowiec naturalny, ekologiczny i przyjazny środowisku, dlatego też idealnie wpisuje się w najnowsze trendy budowy domów. Ponadto zaprawa wapienna to najlepsze rozwiązanie dla alergików oraz osób, które chorują na astmę, ponieważ wilgoć i grzyby wzmagają choroby dróg oddechowych, a jak wyższej pisaliśmy, tynk zapobiega powstawaniu wilgoci oraz namnażaniu się grzybów i pleśni. Zaprawa wapienna dzięki swoim właściwościom stosowana jest nie tylko w domach, ale i szpitalach, szkołach i żłobkach.
Tynk wapienny – czy ma jakieś wady?
Przedstawiliśmy Wam najważniejsze zalety tynku wapiennego, czy jednak ma on jakieś wady, które warto wziąć pod uwagę, przy wyborze idealnej zaprawy? Jego minusem na pewno jest długi okres schnięcia. Przy grubości tynku 2 cm, prace wykończeniowe można rozpocząć dopiero po 30 dniach, bo tyle właśnie potrzebuje do całkowitego wyschnięcia. Dodatkowo sam proces nakładania tynków wapiennych może być nieco pracochłonny. Tynk wapienny cechuje mała wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Warto jednak podkreślić, że produkt produktowi nie równy, a na rynku mamy wiele wariantów tynku wapiennego, dlatego przed zakupem. warto dokładnie zapoznać się z ofertą producenta.