Spis treści
Czym jest tynk gliniany?
Tynki gliniane to wyjątkowo elastyczny i trwały materiał, który nadaje się do stosowania wewnątrz budynków na ścianach oraz sufitach. Tworzy oddychającą i światłoodporną powłokę, która reguluje wilgoć w pomieszczeniach. Glina była niewątpliwie pierwszym spoiwem odkrytym i użytym do wykonania tynków, a gliniane budownictwo na bazie gliny to nasza najstarsza ciągła tradycja budowlana. Jest to wspaniała alternatywa dla nowoczesnych, wysokoenergetycznych materiałów, ponieważ jest łatwo dostępna w postaci gotowej mieszanki, ale także została odkryta na nowo, jako współczesny i bardzo modny materiał o zapierającej dech w piersiach urodzie.
Tynki gliniane są nietoksyczne, charakteryzują się brakiem emisji lotnych związków organicznych i nie zawierają dodatków syntetycznych, betonu czy wapna. Są w 100% naturalne i całkowicie bezpieczne. Wytwarzamy je z naturalnie występujących materiałów, na dzikiej Suwalszczyźnie w naszej rodzinnej manufakturze. Nasze naturalne tynki nie wymagają obróbki, a jedynie wody i mieszania. Podczas procesu produkcyjnegozużywamy bardzo mało energii, nie zużywamy wody i nie wytwarzamy żadnych odpadów.
Właściwości tynku glinianego
Tynki gliniane są najbardziej zrównoważonym, dostępnym wykończeniem ścian, który nadaje się do recyklingu, naprawy i kompostowania.Najbardziej cenioną cechą gliny jest jej zdolność do łatwego przyciągania i pobierania wilgoci z atmosfery oraz zatrzymywania jej w swojej porowatej strukturze. Dlatego tynki gliniane znajdziesz w muzeach, galeriach sztuki, bibliotekach i archiwach pomagająone chronić znajdujące się tam przedmioty.Tynki gliniane są zatem hydrofilowe (lubią wodę) i higroskopijne (mogą bezpiecznie zatrzymać tę wilgoć).Pozwalają budynkom oddychać, tłumią akustykę i pomagają regulować temperaturę.Tynk gliniany wymaga niewielkiej konserwacji, jest odporny na promieniowanie UV i nie ulega degradacji z upływem czasu. Wszelkie uszkodzenia, które wystąpią, można z łatwością naprawić na miejscu. Dzięki tym właściwościom tynk gliniany ma przewidywaną żywotność ok. 60 lat. Jest to olbrzymia zaleta nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim ze względów ekologicznych. Ślad węglowy, jaki wytwarzają, jest niewielki w porównaniu, chociażby z tradycyjnymi, nieekologicznymi farbami. Biorąc pod uwagę fakt, że użytkowana przestrzeń wymaga odświeżenia co 5-6 lat, ślad węglowy, jaki wytwarzają farby, trzeba przemnożyć przez 10, aby uzyskać wartość, którą można porównać ze śladem węglowym tynków glinianych.
Wartości zdrowotne
Udowodniono, że jakość środowiska,w jakim przebywamy, wpływa na nas. Spędzamy do 90% naszego czasu w pomieszczeniach, w mikrośrodowiskach, które tworzymy. Materiały używane w tych środowiskach wpływają na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Tynki gliniane są całkowicie obojętne. Są nietoksyczne. Ich właściwości buforowania wilgoci pomagają utrzymać komfortowy poziom wilgotności dla domowników, jednocześnie zmniejszając ryzyko powstania pleśni. W naszych domach stężenie szkodliwych chemikaliów jest często dwa do pięciu razy wyższe niż na zewnątrz. Główną przyczyną złej jakości powietrza w pomieszczeniach są niebezpieczne chemikalia, emitowane z materiałów budowlanych. Główna grupa chemikaliów budzących obawy to lotne związki organiczne (LZO), w tym formaldehyd, benzyna, naftalen, powszechnie występujące w klejach, powłokach, drewnie kompozytowym i farbach.Wyprodukowane z naturalnych materiałów i oddychające tynki gliniane pomagają stworzyć dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, a co za tym idzie wpływać na nasze samopoczucie.
To, co jest również warte podkreślenia, to że tynki gliniane mają potencjał redukcji LZO obecnych w powietrzu z innych źródeł. Wykazano bowiem, że wyższa wilgotność względna wewnątrz, zwiększa emisję lotnych związków organicznych z innych materiałów użytych do wykończenia budynku. Zatem poprzez swoje zdolności regulacji wilgotności we wnętrzu, tynki gliniane zmniejszają emisję szkodliwych dla zdrowia substancji. Ponadto badania wykazały również, że tynki gliniane mogą usuwać z powietrza szkodliwy ozon, aktywnie poprawiając jakość powietrza i zmniejszając ryzyko chorób układu oddechowego.
Możliwości wizualne tynków naturalnych
Nasze tynki gliniane są odpowiednikiem tych, używanych setki lat temu. Choć przesiąknięte historią, doskonale pasują do naszych czasów i współczesnych wnętrz. Ich naturalny skład przywraca przestrzeniom zdrowie. Tynki gliniane mogą być renderowane w celu uzyskania nieskończonej gamy tekstur, od rustykalnych z widocznym kruszywem po gładkie i błyszczące. Wymagają minimalnej obróbki. Współczesne tynki gliniane przeszły szeroko zakrojone badania oraz testy i okazało się, że są nie tylko wytrzymałe, ale także łatwe w aplikacji.Ponieważ glina nie przechodzi reakcji chemicznej, kiedy „zastyga”, zachowuje tekstury i rzeźbiarskie kształty, daje zatem swobodę w projektowaniu. Może również z powodzeniem odtworzyć wygląd wielu modnych wykończeń ścian, takich jak beton, bez szkody dla środowiska lub użytkowników budynku.