Spis treści
Wykorzystanie gliny w budownictwie
Glina jest znanym materiałem budowlanym od wieków. Jej powszechność wynika z jej dobrych właściwości fizycznych oraz łatwych sposobów jej pozyskiwania. Co więcej, nie wymaga ona szczególnej obróbki. Glina jest szeroko stosowana w budownictwie. Jest ona wykorzystywana do tynkowania, budowy stropów, stawiania ścian zewnętrznych, czy działowych. Warto dodać, że to właśnie tynki z gliny sprawiają, że te domy posiadają takie dobre parametry cieplne. Na rynku z gliny wytwarzane są również piece, płytki, posadzki czy dachówki.
Zalety domów z gliny
Dom z gliny przede wszystkim jest proekologiczny oraz biodegradowalny, dlatego jest idealną propozycją dla osób, chcących stworzyć swój dom według zasad budownictwa zrównoważonego. Dodatkowo, decydując się na taki dom, możemy mieć wpływ w stu procentach na jego bryłę. Z gliny na całym świecie powstają domy zarówno te tradycyjne o regularnych kształtach, jak i nietuzinkowe przypominające cudy techniki. Dodatkowo domy z gliny cechują się dobrymi parametrami akustycznymi.
Zastosowany gliniany tynk dzięki właściwościom izolacyjnym sprawia, że dom gromadzi ciepło oraz wchłania i oddaje wilgoć, tworząc tym samym przyjazny klimat dla ludzi. Warto dodać, że stosowany gliniany tynk jest swego rodzaju spoiwem, który eliminuje kurz, przeciwdziała zagrzybieniu oraz wchłania przykre zapachy. Z tego względu domy gliniane są polecane alergikom oraz osobom borykającym się z chorobami układu oddechowego.
Technologia wykonania domu z gliny
Do postawienia domu z gliny wykorzystuje się konstrukcyjny szkielet, który wykonany jest zazwyczaj z drewna. Następnie konstrukcja ta jest wypełniana gliną ze słomą. Ściany wykonywane są z gliny konstrukcyjnej stanowiącej mieszankę gliny i dodatków. Dzięki takiej formule ściany są trwałe i nie pękają. Następnie dokonuje się otynkowania ścian gliną, dzięki czemu dom posiada doskonałą termoizolacyjność.