Spis treści
Ekologiczne farby, a tradycyjne
Możemy dostrzec kilka różnic, porównując te dwie grupy farb. Na pierwszy rzut oka możemy dostrzec odpowiednią certyfikację na farbie ekologicznej do ścian. W Unii Europejskiej najpopularniejszym jest Ecolabel, wystawiany przez niezależne instytucje. Daje nam to gwarancję, że cały proces powstawania produktu – od pozyskiwania materiału, aż po produkcję i samo użytkowanie – został przeprowadzony z zachowaniem najwyższych standardów. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że farby ekologiczne to nie tylko i wyłącznie brak wydzielania szkodliwych substancji, ale również znacznie więcej korzyści.
Cały cykl produkcji
Najważniejsze czynności przy okazji powstawania farb ekologicznych do ścian są robione przy okazji doboru składników. Mocno ograniczone zostaje wykorzystanie wielu szkodliwych substancji, w tym między innymi LZO (lotnych związków organicznych), czy też dwutlenku tytanu, który często powstaje jako produkt uboczny przy okazji farb tradycyjnych. Całkowicie wyeliminowana zostaje siarka, oraz metale ciężkie. Nie należy zapominać o całkowitym braku spadku jakości farby przy użytkowaniu – ciągle charakteryzuje się ona wysoką zdolnością krycia, odpornością na wodę, czy też ścieranie na mokro. Patrząc jeszcze bardziej przyszłościowo, przez cały czas „życia”, farba wydziela znacznie bardziej ograniczoną ilość szkodliwych substancji. W przypadku farb glinianych Costka, ilość toksycznych związków lotnych została ograniczona do zera.
Czy warto kupować ekologiczne farby?
Jak najbardziej! Różnica w cenie, patrząc długofalowo, jest naprawdę niewielka w porównaniu z farbami tradycyjnymi, a szereg korzyści powinien ostatecznie przekonać każdego do użytkowania ekologicznych farb do ścian. Dla wszystkich członków rodziny, będących alergikami lub astmatykami taka farba da znacznie większy komfort w codziennymi funkcjonowaniu, natomiast patrząc z globalnej perspektywy, chronimy naszą planetę przez ograniczenie dostawania się szkodliwych substancji do atmosfery.