+48 785 924 013 biuro@costka.com

Coraz częściej, wybierając się do sklepu spotkać można się z oznaczeniem LZO, które umieszczone jest na farbach. Warto więc wiedzieć, co oznacza taki skrót i, w jakich przypadkach jest on stosowany. Dzięki temu zakup farby będzie bardziej świadomy.

Spis treści:

  1. Czym jest LZO?
  2. Najlepsze rozwiązanie to jak najmniejsze stężenie LZO, albo całkowity jego brak
  3. Czy farba z dodatkiem LZO jest w ogóle bezpieczna?

Czym jest LZO?

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego warto kupować farby z LZO lub bez LZO, z całą pewnością w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, co oznacza ten skrót. LZO to lotne związki organiczne. Czasami w przypadku produktów zagranicznych, oznaczenie to zmienia się na VOC. Lotne związki organiczne to związki, które posiadają pewną charakterystykę. Przede wszystkim są to bowiem substancje, które łatwo przechodzą w postać pary lub też gazu. Co to oznacza? Że bez trudu zmieniają swój stan skupienia i ulatniają się do powietrza, które wdychamy. Z tego też powodu warto zastanowić się nad zakupem farby, która nie posiada w swoim składzie LZO.

Planujesz malowanie? Koniecznie sprawdź nasze naturalne farby bez dodatku LZO

Najlepsze rozwiązanie to jak najmniejsze stężenie LZO, albo całkowity jego brak

Jaka farba będzie najlepsza i najzdrowsza dla organizmu? Z całą pewnością taka, która posiada znikomą ilość LZO, albo nie posiada go w ogóle. Taka farba będzie najlepszym rozwiązaniem w przestrzeniach, które służą do ogólnego użytku i korzysta z nich wiele osób, w tym również osoby z alergiami, czy też nadwrażliwościami. Do takich pomieszczeń należą hotele, restauracje, przedszkola, pokoje w mieszkaniach. Dzięki temu, iż w farbie nie będzie LZO, albo będzie go naprawdę znikoma ilość, o wiele szybciej będzie można korzystać z takiego pomieszczenia, bez potrzeby czekania aż ono całkowicie wyschnie.

Czy farba z dodatkiem LZO jest w ogóle bezpieczna?

To właśnie dlatego coraz częściej mówi się o tym, że dobrej jakości farba, która wykorzystywana jest do pomieszczeń użytkowych, powinna być pozbawiona LZO. Komu może zaszkodzić wdychanie lotnych związków organicznych? Z całą pewnością kobietom w ciąży, dzieciom, ale i osobom przewlekle chorym, albo takim, które posiadają liczne alergie. LZO może być czynnikiem drażniącym i warto jak najbardziej eliminować go ze swojego życia. Na całe szczęście obecnie wybór farb jest tak duży, że, z całą pewnością uda się znaleźć również taką, która będzie neutralna dla zdrowia i nie będzie wiązała się z żadnym pogorszeniem samopoczucia, albo właśnie zdrowia.