+48 785 924 013 biuro@costka.com

Przy wyborze naszej wymarzonej farby do ścian, zazwyczaj zwracamy uwagę na jej barwę, oraz potencjalne alergeny. Nie chcemy przecież w naszej stonowanej sypialni codziennie patrzeć na kilka metrów kwadratowych ciemnej czerwieni, jak również nie mamy w planach ciągłego podrażnienia naszej skóry. Poza wyżej wymienionymi kwestiami, warto pochylić się również nad kwestiami ekologicznymi.

Ekologiczna farba, a tradycyjna

Możemy dostrzec kilka różnic, porównując te dwie grupy farb. Na pierwszy rzut oka możemy dostrzec odpowiednią certyfikację na farbie ekologicznej. W Unii Europejskiej najpopularniejszym jest Ecolabel, wystawiany przez niezależne instytucje. Daje nam to gwarancję, że cały proces powstawania produktu – od pozyskiwania materiału, aż po produkcję i samo użytkowanie – został przeprowadzony z zachowaniem najwyższych standardów. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że farby ekologiczne to nie tylko i wyłącznie brak wydzielania szkodliwych substancji, ale również znacznie więcej korzyści.

Cały cykl produkcji

Najważniejsze czynności przy okazji powstawania farb ekologicznych są wykonywane przy okazji doboru składników. W oferowanych przez nas farbach głównym składnikiem jest glina (98%), dlatego też nie ma możliwości aby farby wydzielały jakikolwiek szkodliwe substancje. Niewielka ilość dwutlenku tytanu, który często powstaje jako produkt uboczny jest na poziomie zdecydowanie poniżej zalecanych przez regulacje ustawowe. Całkowicie wyeliminowana zostaje siarka, oraz metale ciężkie. Nie należy zapominać o całkowitym braku spadku jakości farby przy użytkowaniu – ciągle charakteryzuje się ona wysoką zdolność krycia. Patrząc jeszcze bardziej przyszłościowo, przez cały czas “życia”, farba nie wydziela szkodliwych substancji.

Czy warto kupować ekologiczne farby?

Jak najbardziej! Różnica w cenie, patrząc długofalowo, jest naprawdę niewielka w porównaniu z farbami tradycyjnymi, a szereg korzyści powinien ostatecznie przekonać każdego do użytkowania ekologicznych farb. Dla wszystkich członków rodziny, będących alergikami lub astmatykami taka farba da znacznie większy komfort w codziennymi funkcjonowaniu, natomiast patrząc z globalnej perspektywy, chronimy naszą planetę przez ograniczenie dostawania się szkodliwych substancji do atmosfery.