+48 785 924 013 biuro@costka.com

Naturalne materiały izolacyjne takie jak mata trzcinowa są coraz powszechniej stosowane w budownictwie. To powrót do sprawdzonych materiałów znanych od tysięcy lat. Ten ekologiczny materiał ma wiele zalet. Sprawdź!

Spis treści:

  1. Mata trzcinowa – ekologiczna izolacja domu
  2. Mata z trzciny – właściwy poziom wilgoci
  3. Naturalna izolacja akustyczna matą trzcinową

Mata trzcinowa – ekologiczna izolacja domu

Mata trzcinowa to znakomita alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Ten naturalny izolator sprawdza się w każdej porze rok. Latem zapewnia przyjemny chłód, a latem zapewnia ciepło. Dach izolowany trzciną nie wymaga dodatkowego izolatora cieplnego. Jest też w pełni biodegradowalny i przyjazny dla środowiska. W izolacji dachów ważny jest współczynnik zwany punktem rosy. Jest to temperatura w której skrapla się woda, znajdująca się w powietrzu. Parametr ten jest istotny przy wybieraniu izolatora. Mata z trzciny nie ma punktu rosy co oznacza, że wilgoć nie zbiera się po wewnętrznej stronie dachu.

Mata z trzciny – właściwy poziom wilgoci

Oto jedna z zalet izolacji matą trzcinową. Mata doskonale reguluje wilgotność w domu. Zostawia daleko z tyłu takie materiały jak beton, drewno czy kamień. Mata trzcinowa pochłania wilgoć i w odpowiednim momencie ją oddaje, dzięki czemu wilgotność w domu zawsze jest na odpowiednim poziomie. Wpływa to pozytywnie na konstrukcję domu oraz na zdrowie mieszkańców, co powinno być priorytetem.

Naturalna izolacja akustyczna matą trzcinową

Ograniczenie transmisji dźwięku w budynkach poprawia jakość życia mieszkańców i pozwala na budowę mniejszych domów przy jednoczesnym zachowaniu prywatności jako priorytetu. Niektóre materiały izolacyjne są w tym lepsze od innych. Kluczową rolę w izolacji akustycznej ma powietrze. W macie trzcinowej są zachowane właściwe jego proporcje, dzięki czemu skutecznie chroni przed drażniącymi dźwiękami. Naturalne materiały izolacyjne pozbawione są również sztucznych barwników i chemikaliów. W dużej mierze przyczynia się to do poprawy jakości powietrza. Trzcina również nie ma właściwości uczulających i dzięki temu nie wpływa negatywnie na alergików.

Jeżeli jesteś na etapie wyboru odpowiedniej izolacji do swojego domu, rozważ naturalny izolator jakim jest mata trzcinowa. To tanie i skuteczne rozwiązanie, które sprawdza się w budownictwie energooszczędnym.