+48 785 924 013 biuro@costka.com

Odpowiednie mieszanie pigmentów farb to najprostszy sposób na to, aby uzyskać ciekawy efekt i wymarzony odcień. Czasami trudno jest znaleźć dla siebie wymarzony kolor na sklepowej półce. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie do tego dostępnych pigmentów. Zobacz jednak, jakie odcienie można uzyskać, a także jakie są, zarówno plusy, jak i minusy takiego zastosowania, a na pewno zyskasz pewność, że postępujesz odpowiednio.

Spis treści:

  1. Czego potrzebujesz do mieszania pigmentu?
  2. Jak wymieszać pigment?
  3. Zalety i wady pigmentów do farb

Czego potrzebujesz do mieszania pigmentu?

Podstawową kwestią oczywiście jest prawidłowe wymieszanie pigmentu. Jakich produktów potrzebujesz zanim zaczniesz? Podstawą są prawidłowo dobrane pigmenty. Koniecznie te z górnej półki, ale przede wszystkim w kolorach, które naprawdę chce się wykorzystać. Do tego dochodzi kwestia posiadania dobrej jakościowo bazy, która pozwoli uzyskać gęstą, jednolitą masę o dobrym poziomie krycia. Oprócz tego musisz wiedzieć o tym, że mieszanie pigmentu najlepiej będzie przeprowadzić mechanicznie, czyli przy użyciu wiertarki, albo po prostu robiąc to ręcznie. Kluczem jest tutaj odpowiednie wymieszanie produktu, aby nie powstały na ścianach smugi.

Wybierz naturalne pigmenty do farb i ciesz się jedynie oryginalnym rezultatem!

Jak wymieszać pigment?

Tak jak już zostało wspomniane, najważniejsze jest prawidłowe wymieszanie pigmentu. Nie jest to jednak trudne. Wystarczy mieszać energicznie, ponieważ pigmenty muszą się prawidłowo połączyć z bazą. Kluczowe jest jednak to, aby pamiętać, że pigmenty naturalne do farby dodaje się maksymalnie do 10% wagi farby. Naturalne pigmenty najlepiej będzie wymieszać z naturalną farbą na sucho na zasadzie połączenia odpowiedniej ilości pigmentu w proszku z odpowiednią ilością farby w proszku. Najlepszym wyborem będzie odmierzanie pigmentu przy użyciu wagi kuchennej, która jest niezwykle precyzyjna. Tak przygotowaną suchą mieszankę wymieszać można mieszadłem mechanicznym na niskich obrotach. Drugi sposób połączenia pigmentu i farby, to metoda na mokro. Wybrany przez siebie barwnik zostaje wymieszany z wodą, a następnie dolany do wcześniej przygotowanej farby.

Zalety i wady pigmentów do farb

Oczywiście warto wiedzieć też, jakie są zalety i wady pigmentów do farb. Zalety to, chociażby względy ekonomiczne – pigmenty są tańsze od farb. Dodatkowo można całkowicie indywidualnie dobrać kolor, jak i jego konkrety odcień. Daje to też możliwość tworzenia wielu warstw kolorystycznych, a przy okazji wiele radości. Wadą jest to, że nigdy nie ma się pewności, jaki konkretnie uzyska się odcień na samym końcu tworzenia. Istnieje też ryzyko złego doboru pigmentu i zdecydowanie większy nakład pracy, niż przy zakupie gotowej farby.