+48 785 924 013 biuro@costka.com

W budownictwie wraca trend na budowę domów z naturalnych materiałów tj. drewno, słoma czy glina. Wbrew opiniom niedowiarków życie w takich domach jest bardzo komfortowe. Przykładowo wiele glinianych domów powstaje w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto inwestować w naturalne materiały.

Spis treści:

  1. Wykorzystanie gliny w budownictwie
  2. Zalety domów wykonanych z gliny
  3. Technologia wykonania domu glinianego

Wykorzystanie gliny w budownictwie

Glina jest znanym materiałem budowlanym od wieków. Jej powszechność wynika z jej dobrych właściwości fizycznych oraz łatwych sposobów jej pozyskiwania. Co więcej, nie wymaga ona szczególnej obróbki. Glina jest szeroko stosowana w budownictwie. Jest ona wykorzystywana do tynkowania, budowy stropów, stawiania ścian zewnętrznych, czy działowych. Warto dodać, że to właśnie tynki z gliny sprawiają, że te domy posiadają takie dobre parametry cieplne. Na rynku z gliny wytwarzane są również piece, płytki, posadzki czy dachówki.

Zalety domów wykonanych z gliny

Domy wykonane z gliny przede wszystkim są proekologiczne oraz biodegradowalne, dlatego są idealną propozycją dla osób, chcących stworzyć swój dom według zasad budownictwa zrównoważonego. Dodatkowo, decydując się na taki dom, możemy mieć wpływ w stu procentach na jego bryłę. Z gliny na całym świecie powstają domy zarówno te tradycyjne o regularnych kształtach, jak i nietuzinkowe przypominające cudy techniki. Dodatkowo domy gliniane cechują się dobrymi parametrami akustycznymi.

Zastosowany gliniany tynk dzięki właściwościom izolacyjnym sprawia, że dom gromadzi ciepło oraz wchłania i oddaje wilgoć, tworząc tym samym przyjazny klimat dla ludzi. Warto dodać, że stosowany gliniany tynk jest swego rodzaju spoiwem, który eliminuje kurz, przeciwdziała zagrzybieniu oraz wchłania przykre zapachy. Z tego względu domy gliniane są polecane alergikom oraz osobom borykającym się z chorobami układu oddechowego.  

Technologia wykonania domu glinianego

Do postawienia domu z gliny wykorzystuje się konstrukcyjny szkielet, który wykonany jest zazwyczaj z drewna. Następnie konstrukcja ta jest wypełniana gliną ze słomą. Ściany wykonywane są z gliny konstrukcyjnej stanowiącej mieszankę gliny i dodatków. Dzięki takiej formule ściany są trwałe i nie pękają. Następnie dokonuje się otynkowania ścian gliną, dzięki czemu dom posiada doskonałą termoizolacyjność.