+48 785 924 013 biuro@costka.com

Naturalne pigmenty do farb – jakość i bezpieczeństwo

Oferowane przez nas naturalne pigmenty do farb to produkty najwyższej jakości. Powstają na bazie składników mineralnych i nie zawierają szkodliwych dodatków. Są nietoksyczne, czyli w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Pigmenty w naszej ofercie cechują się wysoką czystością. Dzięki temu osiągają wysoką intensywność barw i odporność na światło (promieniowanie UV). W przeciwieństwie do produktów z niższej półki nie tracą one z czasem koloru i są niezwykle wydajne. Można je też dowolnie łączyć.

Pigmenty mineralne do farb glinianych i wapiennych

Dostępne w tej kategorii pigmenty mineralne do farb są przeznaczone do użytku z produktami naturalnymi. Świetnie łączą się z farbami glinianymi i wapiennymi. Pozwalają uzyskać jednolitą i intensywną barwę, nawet przy niedużych proporcjach. Nie blakną z czasem i nie zmieniają parametrów używanej bazy. Dzięki dowolności w łączeniu pigmenty mineralne pozwalają uzyskać praktycznie dowolny kolor. Przykładowo, poprzez zmieszanie ze sobą czerwieni żelazowej i błękitnej ultramaryny w stosunku 1:1 otrzymamy przepiękny, naturalny fiolet.

Pigmenty mineralne, czym są i jak powstają?

Jak wskazuje nazwa, pigmenty mineralne powstają na bazie minerałów, są więc produktami nieorganicznymi. W zależności od materiału użytego w produkcji mogą być one naturalne lub syntetyczne. Proces ich powstawania w większości przypadków polega na kilkuetapowej obróbce mechanicznej i łączeniu ze sobą skał oraz rud. Bywa on jednak diametralnie różny w zależności od barwy, jaką chce się w nim uzyskać.

Dobrym tego przykładem jest Umbra, czyli naturalny pigment składający się głównie z czerwonego iłu, uzyskiwany poprzez pławienie i mielenie skały. Można go zostawić go w formie pierwotnej, lub przetworzyć wtórnie, poprzez wyprażanie, w celu stworzenia pigmentu ciemniejszego. Uzyskana w ten sposób umbra palona nadal zawiera w sobie dwutlenek manganu, tlenek żelaza, magnezu, glinu i krzemu, jej barwa jest już jednak zauważalnie inna.

Naturalny pigment do farb zewnętrznych i wewnętrznych

Wysokiej jakości pigment mineralny sprawdzi się nie tylko wewnątrz. Z powodzeniem może też służyć jako pigment do farb zewnętrznych. Nie zmieni on w żaden sposób cech stosowanej farby, dobrze zniesie nasłonecznienie i nie straci intensywności barwy pod wpływem warunków atmosferycznych. Dzięki naturalnemu pochodzeniu taki pigment nie będzie mieć również negatywnego wpływu na środowisko. W zastosowaniu zewnętrznym jego dużym plusem jest wysoka zdolność krycia, która znacznie ułatwia prowadzone prace. W celu uzyskania idealnego odcienia należy jednak zastosować jak najlepszej jakości farbę bazową.